Вийшов черговий випуск Бюлетеню Національної юридичної бібліотеки (НЮБ) Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського Конституційний процес в Україні №3, 2021. У випуску:
АНАЛІТИЧНИЙ РАКУРС
- Мищак, І. Діяльність Вищої ради правосуддя як основа оновлення системи судочинства в Україні.
НОВИНИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРОЦЕСУ
- На підставі розпорядження Голови Верховної Ради України від 13 січня 2020 року № 2, з метою підготовки узгоджених пропозицій щодо удосконалення чинного законодавства України з питань народовладдя та прямої демократії, було створено Робочу групу з розробки проєктів законів з питань народовладдя.
- Президент України В. Зеленський повідомив, що найближчим часом підпише указ щодо реалізації трирічної Стратегії
- Президент В. Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо протидії загрозам національній безпеці у сфері громадянства. Як передає Укрінформ, про це повідомляється на сайті Офісу Президента.
- У Києві в середу, 10 березня, делегати XVIII чергового з'їзду суддів України обрали суддю Луцького міськрайонного суду Волинської області Інну Плахтій членкинею Вищої ради Новини конституційного процесу 10 правосуддя (ВРП).
- З'їзд суддів України 10 березня, двічі не зміг обрати суддю Конституційного суду України (КСУ) за своєю квотою, оскільки жоден з кандидатів не набрав достатньої кількості голосів.
- Верховна Рада України у середу, 3 березня, ухвалила у першому читанні президентський законопроєкт 3711-д щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС), вдосконалення процедури її формування та діяльності.
КОНСТИТУЦІЙНІ АСПЕКТИ ФОРМУВАННЯ ЗАКОНОДАВЧОЇ БАЗИ УКРАЇНИ
- До Конституційного Суду України 23 березня надійшов електронний лист від Міжнародної комісії юристів в ООН, яким було поінформовано, що 22 березня 2021 року в Раді Організації Об’єднаних Націй з прав людини Міжнародна комісія юристів (МКЮ) закликала українську владу створити умови, за яких буде гарантовано безпеку адвокатів і незалежність судової системи. З відповідним зверненням до Президента Ради ООН з прав людини пані Нажат Шамім виступив Представник Міжнародної комісії юристів в ООН Массімо Фріґо.
- Венеціанська комісія позитивно оцінила положення нового проєкту закону, що має реформувати КСУ та відновити довіри до конституційного судочинства в Україні.
- Колегія суддів Конституційного суду України відмовилась відкрити провадження щодо конституційності призначення Сергія Шкарлета міністром освіти та науки. Про це повідомила в телеграмі представник Верховної Ради України у КСУ О. Совгиря.
- Конституційний суд почав перевіряти закони про охорону здоров'я на відповідність Конституції. Відповідне подання раніше в КСУ направила омбудсмен Людмила Денісова, повідомляє в четвер, 4 березня, Укрінформ.
- Конституційний Суд України перейшов до закритого формату засідання з розгляду справи щодо конституційності спеціальної конфіскації. Як передає Укрінформ, про це інформує пресслужба Конституційного суду.
- До Конституційного Суду надійшло звернення Верховної Ради про надання висновку щодо конституційно сті законопроєкту, яким пропонується внести зміни до Конституції в частині призначення директорів Державного бюро розслідування і Національного антикорупційного бюро України. Як передає Укрінформ, про це інформує пресслужба суду.
- Парламентська фракція «Голос» направила поштою до Конституційного суду подання про визнання неконституційним призначення Сергія Шкарлета міністром освіти і науки. Про це в коментарі «Радіо Свобода» повідомила депутат Наталія Піпа. Також вона передала перелік парламентаріїв, які підписали подання.
- 3 березня, Комітет Верховної Ради України з питань правової політики ухвалив висновок, що законопроєкти про лобізм №№ 3059, 3059-1, 3059-2, 3059-3 суперечать Конституції України. Таким чином, відповідно до ст. 94 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» ці законопроєкти будуть повернуті суб’єктам права законодавчої ініціативи без їх включення до порядку денного сесії та розгляду на пленарному засіданні Верховної Ради.
СУСПІЛЬНА ДУМКА
- Семишоцький, Л. Закон і Бізнес: Спираючись на суверенітет
- Терещенко, О. LB.ua: Публічність суддів Конституційного суду України
- Ганущак, Ю. Дзеркало тижня: Новий проєкт змін до Конституції від президента. Які можуть бути міни цього разу?
- Ржеутська, Л. Deutsche Welle: Судова реформа 2.0: що пропонує Зеленський, аби українці довіряли судам
- Мамченко, Н. Судебно-юридическая газета: Стало відомо, що передбачає фінальна версія Стратегії розвитку органів правосуддя
- Ліскович, М. Укрінформ: Довіра до судів в Україні: це можливо?
- Ржеутська, Л. Deutsche Welle: «Суд у смартфоні» від Володимира Зеленського: ідея є, коштів немає
- Попов, І. Дзеркало тижня: Велика чистка: із влади звільнятимуть біпатридів?
- Радчук, О. Слово і діло: Подвійне громадянство: чи вдасться врегулювати питання на законодавчому рівні.
ПОЗИЦІЯ ВЛАДИ, ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ, ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ
- Президент В. Зеленський закликав Верховну Раду ухвалити зміни до Конституції України в частині децентралізації. Про це він заявив під час виступу на засіданні Ради розвитку громад та територій, повідомляє кореспондент Укрінформу.
- В Україні буде реалізовано дієву судову реформу, яка гарантуватиме право кожного громадянина на чесний, незалежний та справедливий суд. Про це заявив Президент В. Зеленський під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Розвиток правосуддя» у Києві.
- Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) О. Новіков вважає, що Конституційний Суд може визнати неконституційними закони про Вищий антикорупційний суд, про Велику палату Верховного Суду і про інститут спеціальної конфіскації. Про це він сказав 19 березня на Міжнародному кримінально-правовому форумі в Києві, який транслювали у Facebook.
- Прем’єр-міністр Д. Шмигаль запевняє, що влада продовжує втілювати у життя реформи, а проведення судової є пріоритетом. Як передає Укрінформ із посиланням на Урядовий портал, про це Шмигаль сказав на зустрічі з членами Німецько-Української промисловоторговельної палати.
- Реформування системи правосуддя в Україні планують завершити у 2023 році. Про це повідомив перший заступник голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук в ефірі телеканалу «Дом», передає Укрінформ.
- Касаційний адмінсуд у складі Верховного Суду залишив без розгляду позов голови Конституційного Суду Олександра Тупицького щодо оскарження Указу Президента про його відсторонення від посади. Як передає Укрінформ, про це інформує пресслужба ВС.
- Посли країн «Великої сімки» закликали З’їзд суддів відкласти призначення до Вищої ради правосуддя та Конституційного Суду України до встановлення прозорих процесів відбору. Як передає Укрінформ, про це дипломати повідомили на сторінці британського головування в групі послів G7 у Твіттері.
- У разі проведення референдуму 79,6% респондентів серед тих, хто має намір узяти в ньому участь, підтримали б вступ України до Європейського союзу. Про це свідчать Експертний коментар 49 дані соцдослідження, проведеного із 5-го до 9 березня 2021 року Центром Разумкова.
ЕКСПЕРТНИЙ КОМЕНТАР
Аналітичний матеріал підготовлено в межах проєкту «Налагодження громадсько-парламентської взаємодії у конституційному процесі», що реалізується Центром політико-правових реформ у межах Програми USAID РАДА, що виконується Фондом Східна Європа, за участі експертів Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN у межах Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID)
- Проблеми організації та діяльності органів виконавчої влади: Конституційний вимір
- Данішевська, В. Через відсутність ВККС судова реформа призупинена
- Фундація DEJUR Аналіз стратегії судової реформи від Офісу Президента
- Моніч, Б. Якщо ВРП втратить легітимність, то кризові явища в суддівській спільноті посиляться (Інтерв’ю)
- Єзеров, А. Сила Конституції здатна повернути сторони спору в минуле
- Куйбіда, Р. Судова реформа. Три кроки президента
- Жернаков, М. Замість звільнення голови КСУ Тупицького суддівська мафія сьогодні може звільнити Головатого
- Кириченко, Ю. Цього року Верховна Рада може розглянути законопроєкт про місцевий референдум (Інтерв'ю)
- Ткачук, А. Чорна кішка децентралізації
КОНСТИТУЦІЙНІ ПРОЦЕСИ ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН
- Туреччина
- Вірменія
- Киргизстан
- Білорусь
Немає коментарів:
Дописати коментар