Вийшов черговий випуск інформаційно-аналітичного бюлетеню Україна у відгуках зарубіжної преси №22 (127), 2020 (огляд матеріалів ЗМІ за 15-30 листопада 2020 р.). У випуску:
ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ
- Президент України В. Зеленський на онлайн-зустрічі з представниками інтелектуальної еліти й активістами заявив, що «Україна повинна зробити висновки з революцій, щоб не повторювати помилок у майбутньому»
ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
- Очільник уряду України Д. Шмигаль подав на розгляд ВРУ законопроєкт, який регламентує поводження з військовополоненими й інтернованими особами в особливий період.
ПРЕЗИДЕНТ І СУДОВА ВЛАДА
- В Україні вибухнув масштабний конфлікт між Президентом і Конституційним Судом, який може стати каталізатором інших, куди більш масштабних процесів з далекосяжними наслідками.
- У статті автор звертає увагу на те, що «Президент В. Зеленський повинен знищити корумповану судову систему, якщо він хоче зберегти підтримку ЄС реформ в Україні».
- Оскільки антикорупційні заходи України нарешті почали приносити результати, старі еліти вдарили у відповідь через Конституційний Суд, намагаючись зірвати амбіційні програми реформ у країні.
МІСЦЕВІ ВИБОРИ
- 15 листопада в Кам’янці-Подільському, Краматорську, Луцьку, Одесі, Сумах, Українці на Київщині й Херсоні відбувся перший раунд другого туру виборів міських голів.
- Сезон місцевих виборів в Україні триває. 22 листопада українці проголосують за обрання міських голів у ряді великих міст країни.
- 22 листопада відбулося повторне голосування на виборах міських голів в 11 містах – Бердянську, Дніпрі, Дрогобичі, Львові, Миколаєві, Нікополі, Полтаві, Рівному, Слов’янську, Ужгороді та Черкасах.
ПОЛІТИЧНА ЕЛІТА
- Президент України В. Зеленський і глава Офісу Президента А. Єрмак, у яких діагностували коронавірус, перебувають в ізольованих палатах лікарні.
- Президент України В. Зеленський вилікувався від COVID-19.
- Президент України В. Зеленський оголосив, що він вилікувався від Covid-19, і попросив своїх співвітчизників поважати обмежувальні заходи, поки в країні продовжує наростати інфекція.
- Новий тест Президента України В. Зеленського, який був заражений коронавірусом, виявився негативним.
- Президент України В. Зеленський вилікувався від Covid-19. Президент сказав, що повернувся до роботи.
- Президент України В. Зеленський, отримавши позитивний результат на коронавірус, провів деякий час у державній лікарні.
АНАЛІТИЧНА ТА ПРОГНОСТИЧНА ІНФОРМАЦІЯ
- Спікер парламенту України Д. Разумков поділився своїм відношенням до деяких позицій Німеччини.
- У статті для Atlantic Council науковий співробітник Інституту зовнішньої політики при Університеті Д. Хопкінса Т. Кузьо пише, що «вірменськоазербайджанська війна викрила неефективність пострадянської миротворчої дипломатії, поставила під сумнів надійність російських гарантій і водночас продемонструвала важливість регіонального партнерства у сфері безпеки й цінність військових інновацій.
- Колишній глава Державної податкової служби України С. Верланов стверджує, що «доти, доки в Україні не з’явиться політична воля протистояти всемогутнім олігархам країни, поки в Україні не з’являться лідери, готові до цього, інтереси олігархів залишатимуться вирішальними у визначенні майбутнього країни».
- Експерт Atlantic Council П. Дікінсон пише, що Помаранчева революція 2004 р. в Україні заслуговує на більшу увагу, як одна з великих геополітичних поворотних точок початку ХХІ ст., що заклали основу для сьогоднішньої атмосфери холодної війни.
- Значна частина європейців виступає за приєднання України до ЄС.
- Старший науковий співробітник програми «Росія та Євразія» Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні В. Іноземцев у статті звертає увагу на те, що «економічний досвід Азербайджану підносить Україні цінні уроки, і Україна повинна прагнути створити економічну модель, яка виявиться привабливою для міжнародних інвесторів, які шукають можливості отримати прибуток від величезного невикористаного потенціалу країни».
НАТО
- Міноборони України збирається домогтися сумісності української армії до стандартів НАТО, і для цього військовослужбовці повинні будуть вивчити англійську мову.
- США виходять зі свого договору з Росією про контроль над озброєннями.
- Україна і Грузія вже серед шести партнерів НАТО щодо розширених можливостей, але більш тісна співпраця, на думку автора статті, може принести користь усім сторонам і внести вклад у більш безпечну міжнародну обстановку.
- У США обговорюють, як захистити Грузію, Україну і Білорусь від російської агресії і політичного втручання Москви у внутрішні справи цих країн.
- Ексрадник державного секретаря США П. Гобл на питання кореспондента: «Чи є шанс у України і Грузії стати членами НАТО в найближчому майбутньому або хоча б прискорити вступ до Альянсу в період президентства Байдена?», відповів так: «Вони скоріше стануть членами альянсів (міжнародних організацій) з Д. Байденом, не тільки через різницю між Д. Байденом і Д. Трампом, погляди яких відрізняються з приводу важливості цих спілок, а й тому, що Росія повернула своїх солдатів на Південний Кавказ, що робить більш необхідною відповідь західних держав.
УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКІ ВІДНОСИНИ
- У статті автор звертає увагу на те, що «уже два роки на російському ринку суцільнокатаних коліс існує колізія»: українська компанія «Інтерпайп» активно на ньому працює, незважаючи на звинувачення у демпінгу.
- Росія продовжила своє ембарго на продовольство з Німеччини та десятків інших країн, згідно з указом глави Кремля В. Путіна, на один рік – до 31 грудня 2021 р.
- Президент Росії В. Путін продовжив ембарго на імпорт продовольства з країн, які запровадили або підтримали антиросійські санкції через анексію українського півострова Крим у 2014 р., до кінця 2021 р.
- Прострочення з урядових кредитів, виданих Росією іншим країнам, у цьому році може досягти 25 %, випливає з проєкту змін до програми управління державними фінансами.
- Україна в односторонньому порядку вийшла з Договору про проведення узгодженої монопольної політики з СНД.
- В Україні відзначають сьому річницю Майдану.
- Депутат Державної думи Російської Федерації М. Шеремет запропонував створити «платформу з деокупації України від заокеанських сил».
- Поставки російського вугілля в Україну, які в минулому році постраждали від обмежувальних заходів по обидва боки, з настанням пандемії виросли.
- Судді, які розглядали справу проти чотирьох обвинувачених у збитті літака MH17 Malaysia Airlines у 2014 р. над Східною Україною, відхилили запит захисту на додатковий час для розслідування альтернативних пояснень катастрофи.
- Уряд України прийняв рішення не визнавати російські паспорти, видані на території Ростовської області й Краснодарського краю, розширивши список відділень міграційних органів РФ, чиї документи Київ тепер не визнає, з 2 до 23 пунктів.
- Прокуратура ув’язнила на 16 років колишнього футболіста В. Василенка, якого Росія звинувачує у шпигунстві на користь України.
- Московські олігархи щедро підтримують християнські організації.
КРИМ
- Прокуратура Криму та міста Севастополь затримала 44 російських літаки, які пролетіли над півостровом. Вони порушили правила міжнародних рейсів у регіоні.
- Місія США при ООН (USUN) закликала Росію «негайно припинити зловживання в окупованому Криму, звільнити всіх українців, несправедливо ув’язнених за мирну протидію, і повернути Україні повний контроль над півостровом.
ДОНБАС
- МЗС Франції висловлює жаль, через те, що «протягом декількох тижнів дискусії Тристоронньої контактної групи щодо Донбасу, що стосуються включення «формули Штайнмайєра» в законодавство України, не просуваються.
- Переговори щодо донбаського врегулювання знову заблоковані. Тристороння контактна група з урегулювання ситуації на Донбасі за підсумками зустрічі 25 листопада не змогла домовитися по жодному з пунктів.
- Глава делегації України в Тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Л. Кравчук зажадав від Росії до 2021 р. визначити свою позицію щодо досягнутих на саміті в «нормандському форматі» домовленостей.
- Save the Children випустили серію знімків, які були зроблені фотографами в зонах бойових дій по всьому світу.
- Головнокомандувач Збройними силами України Р. Хомчак назвав три причини, чому в питанні з урегулювання кофлікту на Донбасі немає чисто військового вирішення.
ІНФОРМАЦІЙНА ВІЙНА
- Поки людство воює з коронавірусом та спричиненими ним економічними проблемами та психологічним стресом, російські політтехнологи працюють у соцмережах.
УКРАЇНСЬКО-БІЛОРУСЬКІ ВІДНОСИНИ
- Мінськ готується оголосити про ланцюг санкцій проти українських чиновників, заявив міністр закордонних справ Білорусі В. Макей.
УКРАЇНСЬКО-БОЛГАРСЬКІ ВІДНОСИНИ
- Посол України в Болгарії В. Москаленко розповів газеті про своє бачення відносин України з Болгарією.
УКРАЇНСЬКО-МОЛДОВСЬКІ ВІДНОСИНИ
- Президент України В. Зеленський привітав з перемогою на виборах президента Республіки Молдова главу партії «Дія і Солідарність» М. Санду.
- Баланс між Росією та США, а також погляд на сусідів – це обіцнка новообраного президента Молдови М. Санду.
- М. Санду перемогла на президентських виборах у Республіці Молдова.
- Президентські вибори в Молдові завершились поразкою проросійського президента І. Додона та російсько орієнтованого електорату.
- Новообраний президент Молдови М. Санду заявила про намір розвивати стратегічне співробітництво з Україною.
- Старший аналітик Інституту досліджень безпеки Європейського Союзу С. Секрієру зазначає, що «для М. Санду зараз пріоритетом стане не налагодження відносин з Москвою, а відновлення діалогу на вищому рівні з Україною і Румунією, а також взаємодія з ЄС».
УКРАЇНСЬКО-УГОРСЬКІ ВІДНОСИНИ
- У статті викладено думки українських аналітиків Р. Бортника, О. Якубіна та О. Дяченко щодо стану українсько-угорських відносин у контексті українських мовних законів.
- Посол України в Будапешті був запрошений до Міністерства закордонних справ і торгівлі після того, як політика І. Грежу, відповідального за розвиток співпраці між округом Саболч-Сатмар-Берег та Закарпаттям, не пустили в Україну.
- Посол України в Будапешті запрошений до Міністерства закордонних справ і торгівлі після того, як урядового уповноваженого І. Грежу не пустили в Україну.
- Угорського урядового уповноваженого у справах угорської меншини на Закарпатті І. Грежу не впустили в Україну у відповідь на підтримку Угорщиною проугорських сил на українських місцевих виборах, яку Україна вважає втручанням у свої внутрішні справи.
- Адміністративні перетворення в Україні під гаслом децентралізації вже досягли Закарпаття.
- Автор статті описує угорську точку зору на заборону в’їзду на територію України угорському урядовому уповноваженому у справах угорської меншини на Закарпатті І. Грежі, через позицію Угорщини щодо українських місцевих виборів.
УКРАЇНСЬКО-АМЕРИКАНСЬКІ ВІДНОСИНИ
- Республіканці Сенату, які керували розслідуванням роботи Х. Байдена в Україні, не планують припиняти своє розслідування навіть тоді, коли новообраний Інформаційно-бібліографічний бюлетень Україна у відгуках зарубіжної преси 15 – 30 листопада 2020 р. 22 президент Д. Байден вступить на посаду.
- США виділили морській охороні України в Маріуполі і м. Бердянськ 4 млн дол. допомоги.
- Газета «Дневник» публікує післявиборний серіал оперної співачки О. Пендачанської.
- Держсекретарем США може стати радник Д. Байдена Е. Блінкен, який підтримував Україну.
- Д. Байден призначив ветерана зовнішньої політики Вашингтона Е. Блінкена наступним державним секретарем США.
- Д. Байден представив свою команду.
- Готуючись до вступу на посаду, Д. Байден призначив своїм кандидатом на пост держсекретаря давнього союзника і радника Е. Блінкена.
УКРАЇНСЬКО-ТУРЕЦЬКІ ВІДНОСИНИ
- У статті в польському виданні автор звертає увагу на те, що «після болісної поразки, яку турки завдали В. Путіну на Кавказі, президент Р. Т. Ердоган розвиває свій наступ на російські сфери впливу».
- Головнокомандувач Збройних сил України Р. Хомчак повідомив, що «Україна має намір закупити ще п’ять безпілотних літальних апаратів Bayraktar Tactical Block 2 (TB2) турецького виробництва в наступному році».
УКРАЇНСЬКО-ІРАНСЬКІ ВІДНОСИНИ
- Правління авіаційного агентства ООН закликало Іран прискорити розслідування щодо збиття українського авіалайнера.
- Україна заявила, що Іран затягує розслідування авіакатастрофи рейсу PS752 Міжнародних авіаліній України поблизу Тегерана, не передаючи інформацію та не відповідаючи на запити про співпрацю.
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО
- Європейська ракета Vega відхилилася від курсу після восьмихвилинного польоту та знищила обидва супутники
- Саміт ініціативи Тримор’я (ІТМ) у Таллінні – це добра нагода поміркувати про ширший вплив її на весь балтійсько-адріатично-чорноморський регіон.
- У наступному році закінчиться другий термін Генерального секретаря ОЧЕС грека М. Крістідеса.
- Прем’єр-міністр України Д. Шмигаль приніс свої вибачення прем’єр-міністру Казахстану А. Маміну за інцидент з підробленим тестом на Covid-19, який напередодні зустрічі з казахською делегацією надав міністр інфраструктури України В. Криклій.
- Провідна українська компанія, що спеціалізується на реалізації проєктів з відновлюваної енергетики та поводженні з твердими побутовими відходами, розробить перший у своєму роді проєкт «Дегазація сміттєзвалищ» у Пенджабі.
- З 1 січня 2021 р. між Україною та Ізраїлем почне діяти зона вільної торгівлі.
- Враховуючи дедалі більший інтерес італійських компаній до інтернаціоналізації в Україні та значну італійську майстерність у сільському господарстві та тваринництві, Торгово-промислова палата Італії в Україні вирішила активувати безкоштовний проєкт для українських компаній, що охоплює сфери сільського господарства та тваринництва
- За словами міністра закордонних справ України Д. Кулеби, Україна має ті самі перспективи і цілі в конфліктах у Нагірному Карабасі і Лівії, що і Туреччина.
- З огляду на заходи проти поширення коронавірусу, кількість відвідувань Роженської обсерваторії (Болгарія) обмежена.
ТРУДОВА МІГРАЦІЯ
- У 2019 р. перші посвідки на проживання в країнах-членах ЄС отримали 757 тис. українців, що робить їх найбільшою групою серед усіх одержувачів.
ФІНАНСОВА ПОЛІТИКА
- Директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду К. Георгіева в телефонній розмові обговорила з Президентом України В. Зеленським незалежність Національного банку України і боротьбу з корупцією.
- Відбулася телефонна розмова між Президентом України В. Зеленським і головою Міжнародного валютного фонду К. Георгієвою.
- Міністр ЗСУ Д. Кулеба заявив, що пропонував призначити ексміністра фінансів О. Маркарову новим послом країни у США.
- Європейський інвестиційний банк схвалив кредит Україні в розмірі 340 млн євро в рамках Програми відновлення та 100 млн євро на розвиток доріг у Луганській області.
- Україна попросила у Світового банку позику у 100 млн дол. на придбання вакцин, заявила заступник міністра охорони здоров’я С. Шаталова на тлі рекордної кількості нових інфекцій на день у країні.
- Кабінет Міністрів України схвалив угоду з Європейським інвестиційним банком про залучення коштів в розмірі 200 млн євро на реалізацію проєкту «Міський громадський транспорт України II».
- Міністр фінансів України С. Марченко заявив, що дохідна частина бюджету країни в 2020 р. буде перевиконана на 10 млрд грн (351,5 млн дол.).
ЕКОНОМІКА
- За даними Державної служби статистики, у липні–вересні реальний ВВП України зріс на 8,5 % порівняно з другим кварталом поточного року.
- 15 жовтня – справжня віха в історії економіки України.
- Фонд державного майна (ФДМ) України модернізував процес приватизації в країні і сподівається продати сотні державних підприємств, але стикається з протидією з боку тих, хто отримує вигоду з корупції.
СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО
- У Литві планують сприяти використанню вдосконаленого біопалива, але деякі підприємці та фермери побоюються, що дешеве біопаливо з третіх країн буде надходити в країну, що не вигідно для сільського господарства.
ПРОБЛЕМИ ЧАЕС
- Перший контейнер з відпрацьованим ядерним паливом із Чорнобильської АЕС був перенесений на більш сучасний склад.
ПРОБЛЕМИ ГАЗОПОСТАЧАННЯ
- На думку аналітиків, з урахуванням зрушення термінів введення газопроводу «Північний потік-2», «Газпрому» тепер доведеться додатково завантажити український маршрут.
- З огляду на затримку з доставкою газопроводу «Турецький потік» та проблеми з реалізацією «Північного потоку-2» «Газпрому», можливо, доведеться зарезервувати додаткові газотранспортні потужності до Європи за допомогою української системи.
- Будівництво газопроводу «Північний потік-2» продовжиться на початку грудня після річної перерви, заявила компанія «Північний потік-2».
БОРОТЬБА З КОРУПЦІЄЮ ТА ЗЛОЧИННІСТЮ
- Суд задовольнив позов С. Семочка, одіозного колишнього заступника голови Служби зовнішньої розвідки України та зобов’язав журналістів проєкту Bihus.info, які розповіли про російське громадянство та численне майно родини, спростувати цю інформацію.
- На підставі ухвали слідчого судді Голосіївського районного суду Києва слідчі поліції проводять обшуки у службових приміщеннях Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності, компанії – генерального підрядника та за місцями проживання відповідних службових осіб.
- У співпраці з правоохоронними органами Республіки Польща двох громадян України було затримано у Польщі за перевезення близько 2,5 кг наркотиків конопель на автомобілі.
- Митниками в селищі Мядінінкай було вилучено 105 кг бурштину, контрабандою привезені з України.
- Канадський інвестор у галузі «зеленої» енергетики TIU Canada подав до суду на Нікопольський завод феросплавів, який контролює група EastOne українського бізнесмена В. Пінчука, а також група «Приват» І. Коломойського та бізнесмена Г. Боголюбова.
- Апеляційний суд Києва скасував заочний арешт експрезидента В. Януковича та повернув справу до суду першої інстанції.
СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА
- Президент України В. Зеленський заявив, що «найближчим часом до Верховної Ради будуть внесені законопроєкти щодо вжиття заходів з надання допомоги громадянам і бізнесу в умовах карантину, введеного через пандемію COVID-19».
- Україна надаватиме більше фінансової допомоги приватному сектору, який постраждав від обмежень COVID-19.
- В Україні з 1 грудня розмір прожиткового мінімуму зросте до 2189 грн.
ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я
- В Україні введений «карантин вихідного дня», за яким у суботу та неділю забороняється робота ресторанів і торгових центрів.
- Трансформація українського сектора охорони здоров’я повинна була стати одним з основних напрямів програми реформ після 2014 р.
- Згідно з постановою Кабміну, по суботах і неділях заборонено працювати установам громадського харчування, салонам краси, торгово-розважальним центрам, спортзалам і басейнам.
- Станом на 17 листопада в Україні виявлено 557 657 випадків зараження коронавірусом, за добу діагностували 11 968 нових випадків COVID-19.
- В Україні станом на 18 листопада рекорд нових смертей за день – 256, загальна кількість померлих людей перевищила 10 тис.
- За останні 24 год., станом на 18 листопада, в Україні було зареєстровано рекордних 256 смертей, пов’язаних з Covid-19, а загальна кількість жертв сягнула 10122.
- Кабінет Міністрів України затвердив карантин вихідного дня.
- Міністр охорони здоров’я України М. Степанов повідомив, що 17 листопада «було зареєстровано 12 496 нових підтверджених інфекцій, в результаті чого їх число склало 570 153».
- Головний санітарний лікар України В. Ляшко повідомив, що «Україна, як одна з країн, яка включена в роботу глобального механізму COVAX, має можливість отримати вакцини від коронавірусної хвороби у кількості доз, що дорівнює 20 % населення, безкоштовно».
- Україна стикається з «дуже важким» періодом випадків COVID-19, але не буде посилювати обмеження блокування.
- Група компаній Meest придбала та доправила зі США американську хірургічну робот-систему da Vinci для Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Львова.
- Україна зареєструвала рекордні 13 357 нових випадків коронавірусу за останні 24 год. станом на 19 листопада.
- Міністр охорони здоров’я України М. Степанов заявив, що «Україна 18 листопада зареєструвала рекорд – 13 357 нових випадків COVID-19 за добу».
- За останні 24 год., станом на 20 листопада, в Україні зареєстровано рекордних 14 575 нових заражень коронавірусом.
- Україна сподівається отримати 8 млн доз вакцини проти COVID-19 у першій половині 2021 р. та повідомила про 14 575 нових заражень коронавірусом за останні 24 год., подолавши рекорд попереднього дня – 13 357.
- За словами міністра охорони здоров’я України М. Степанова, «COVAX, глобальна ініціатива, підтримувана Всесвітньою організацією охорони здоров’я, планує надати Україні близько 8 млн доз вакцини проти коронавірусної інфекції, що дасть змогу зробити безкоштовну вакцинацію 20 % українців».
- За останні 24 год. Україна зареєструвала 14 575 нових коронавірусних інфекцій.
- Офіс Президента України працює над вирішенням проблеми нестачі кисню в лікарнях для пацієнтів з COVID-19 шляхом закупівлі концентраторів.
- Поширення коронавірусної інфекції в Україні ще більше прискорилося.
- Кількість випадків коронавірусу у Східній Європі перевищила 5 млн. Регіон, який охоплює Білорусь, Болгарію, Чехію, Угорщину, Польщу, Молдову, Румунію, Росію, Словаччину та Україну, має найбільшу кількість зареєстрованих випадків зараження у Європі.
- Згідно з офіційно оприлюдненими даними, кількість інфікованих за останній день, станом на 21 листопада, зросла на 14 580 випадків до 612 665, порівняно з даними попереднього дня, а кількість смертей зросла ще на 215 до 10 813.
- Система охорони здоров’я України перебуває на межі краху з огляду на велику кількість інфекцій.
- Президент України В. Зеленський заявив про ефективність карантину вихідного дня, який був введений у країні.
- Член наглядової ради українського АТ «Фармак» П. Чернишов розповів, на які вакцини слід звернути увагу Україні.
- Україна повідомляє про рекордне щоденне зростання випадків захворювання.
- Заступник міністра охорони здоров’я С. Шаталова заявила, що Україна просить позику у Світового банку на 100 млн дол. для придбання доз вакцини проти COVID19.
- Епідемія коронавірусу в Україні продовжує швидко поширюватися.
- Всесвітній банк спільно з Міністерством охорони здоров’я України працює над проєктом, який дасть можливість закупити вакцини та обладнання від COVID-19 для медичних установ.
- Нових випадків коронавірусу за останні 24 год., станом на 27 листопада, в Україні 16 218 – майже на 900 більше, ніж попередній і абсолютний рекорд.
- В Україні 26 листопада кількість виявлених інфекцій зросла більш ніж на 16 тис., а кількість смертей зросла ще на 192.
- Станом на 28 листопада в Україні зареєстровано 16 294 заражених коронавірусом, що є рекордом з початку епідемії в країні.
- В Україні спостерігається новий пік інфекцій, виявлений протягом однієї доби.
- Міністр охорони здоров’я М. Степанов повідомив, що «в Україні 28 листопада виявлено 12 978 випадків зараження SARS-CoV-2, 120 хворих померли, 4 243 пацієнтів одужали, 1561 людина госпіталізована»
- Український уряд планує закупити успішно випробувану та зареєстровану вакцину від Covid-19.
ПРОБЛЕМИ ЕКОЛОГІЇ
- Під час нещодавньої конференції в пресцентрі Українського кризового медіацентру з питань екологічного колапсу на Донбасі експерти погодилися: в результаті підтоплення шахт та забруднення води на сході країни якість питної води значно погіршується.
- Місто Прип’ять на Півночі України увійде в історію як місце найстрашнішої хімічної катастрофи.
ГОЛОДОМОР 1932-1933 РР.
- У Вашингтоні, столиці США, відзначили п’ятиріччя відкриття Меморіалу жертвам Голодомору-геноциду 1932–1933 рр. в Україні.
- До 87-х роковин Голодомору в Україні, жертв якого вшановують кожної четвертої суботи листопада, Український інститут національної пам’яті розпочинає інформаційну кампанію «Збережи пам’ять. Збережи правду».
- Щороку українці Великого Клівленду і околиць, за ініціативою Українських Злучених Організацій (УЗО), у кінці листопада сходились на молебень за душі померлих в Україні від штучно створеного голоду злочинним московським урядом.
- У церкві Св. Кирила і Мефодія в Софії була вшанована пам’ять жертв Голодомору в Україні у 1932–1933 рр. – одного з найбільших злочинів ХХ ст.
- Служба безпеки України в День пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 рр. оприлюднила засекречений раніше документ про демографічну кризу в Україні згідно з переписом населення 1937 р. через Голодомор.
КУЛЬТУРА, ОСВІТА, НАУКА
- Унікальний предмет світового масштабу – хрест українського коваля А. Лавриценка, матеріали якого – міни окупантів, осколки ракетного комплексу «Град», зібрані з полів бою на Сході України – дістануться до Каунаса і будуть виставлені у Музеї війни.
- Молодий український художник організував у місті Дніпро дитячий художній конкурс на незвичну тему: «Мій улюблений олігарх».
- Організаційний комітет із підготовки та проведення конкурсу на найкращий ескіз великого Державного герба України оголосив переможців.
- Кінострічка українського режисера-документаліста А. Горлової «Цей дощ ніколи не закінчиться» здобув звання кращого повнометражного документального фільму на кінофестивалі Festival dei Popoli в італійській Флоренції, який цьогоріч через пандемію пройшов у онлайн-форматі.
- У серії «Краса і велич України» випустили блок, який має чотири марки. Воскресенська церква – найдавніша кам’яна будівля міста Суми, збудована 1702 р. як оборонна споруда.
- Питання співпраці з Міжнародною українською школою (МУШ) розглянули керівники українських культурно-освітніх центрів Європи, що співпрацюють із МУШ.
РЕЛІГІЯ
- Незабаром у місті Острог (на Рівненщині) відбудеться шоста із семи дискусій Національного діалогу – заходу, який проводить Міністерство культури та інформаційної політики.
- Після смерті предстоятеля Сербської православної церкви патріарха Іринея малоймовірно, що Сербія змінить своє ставлення до українського Томосу і визнає Православну церкву України, вважають опитані «Известиями» експерти.
- Синод Кіпрської церкви підтримав рішення свого предстоятеля – архієпископа Хризостома II визнати створену у 2018 р. Православну церкву України.
- Вищий орган прийняття рішень Кіпрської православної церкви підтримав крок архієпископа щодо ефективного визнання незалежності Православної церкви України, скасувавши попередню позицію нейтралітету щодо тернистого питання.
СПОРТ
- Збірна з футболу України продовжує отримувати позитивні тести на Covid-19.
- Доля футбольного матчу Ліги Націй між Швейцарією та Україною опинилася під питанням після того, як троє українських гравців заразилися коронавірусом.
- Учасники з 20 країн візьмуть участь у чемпіонаті Європи серед чоловіків з гімнастики, який стартує в грудні в Туреччині.
- Пресслужба Української асоціації футболу повідомила, що «збірні Швейцарії та України не зіграють у заключному футбольному матчі Ліги націй у швейцарському Люцерні».
- УЄФА прийме рішення про те, чи повинна Україна грати матч зі Швейцарією після того, як швейцарська влада помістили гравців національної збірної України з футболу в карантин після трьох позитивних тестів на COVID-19.
- Футбольний матч Ліги націй між Швейцарією та Україною не може відбутися вчасно.
- Побоювання, висловлені техніками та професіоналами, підтвердились: світ футболу не може бути захищений від другої хвилі пандемії.
- УЄФА скасував матч з Ліги націй між Швейцарією та Україною, який мав бути зіграний у листопаді.
- У Києві пройшов чемпіонаті Європи з художньої гімнастики. Він відбувся в київському Палаці спорту.
ДОБРОЧИННІ АКЦІЇ
- У центрі Києва висадили 100 тис. тюльпанів, подарованих Королівством Нідерланди, які символізуватимуть повагу нідерландців до героїв «Небесної сотні».
Немає коментарів:
Дописати коментар