Вийшов черговий випуск інформаційно-аналітичного бюлетеню Україна у відгуках зарубіжної преси №23 (128), 2020 (огляд матеріалів ЗМІ за 1-15 грудня 2020 р.). У випуску:
ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ
- В Україні 28 листопада згадують жертв Голодомору.
- Президент України В. Зеленський в 29-ту річницю Всеукраїнського референдуму щодо підтримки Акта проголошення незалежності закликав не сперечатися про те, хто «більше любить Україну», а захищати її і робити могутнішою.
- Президент України В. Зеленський привітав євреїв усього світу зі святом Хануки.
- Президент України В. Зеленський підписав закони про допомогу громадянам і бізнесу в умовах карантину, введеного через пандемію COVID-19.
ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
- Український парламент проголосував за відновлення антикорупційного законодавства, незважаючи на рішення найвищого суду країни.
- Верховна Рада України 289 голосами підтримала законопроєкт про відновлення відповідальності за недостовірне декларування.
- Верховна Рада України в першому читанні проголосувала за проєкт закону, який має на меті легалізувати ринок цифрових валют в Україні.
- Верховна Рада підтримала за основу законопроєкт про забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною.
- Парламент України відновив кримінальну відповідальність за недостовірне едекларування: брехня на 9 млн грн каратиметься 51 тис. грн штрафу.
МІСЦЕВІ ВИБОРИ
- Автор звертає увагу на те, що місцеві вибори в Україні у 2020 р. стали явною перемогою для незалежних мерів регіонів.
ПОЛІТИЧНА ЕЛІТА
- П’ятий Президент України, лідер партії «Європейська Солідарність» П. Порошенко вже вийшов на контакт із перехідною адміністрацією новообраного президента США Д. Байдена.
ІНФОРМАЦІЙНА ВІЙНА
- Аналітик Ф. Врабель ділиться інформацією про пропагандистські сайти і «фабрики тролів», які розповсюджують дезінформацію.
- Протягом місяців портал новин Abendlich Hamburg із Гамбурга поширював неправдиву інформацію.
АНАЛІТИЧНА ТА ПРОГНОСТИЧНА ІНФОРМАЦІЯ
- Недавнє рішення Конституційного Суду спровокувало політичну кризу в Україні й підкреслило масштаби проблеми, створювані нереформованою судовою системою країни.
- Президент Американської торгової палати Е. Хундер у статті звертає увагу на те, що бізнес-спільнота України продемонструвала чудове почуття корпоративної соціальної відповідальності під час кризи COVID.
- Брюссельський аналітик з міжнародних справ В. Альдершофф у статті пише: «Конституційний Суд України продемонстрував, що він не здатний виконувати свої функції об’єктивно і незалежно».
- У статті автор звертає увагу на те, що через рік після саміту в «нормандському форматі» переговори щодо врегулювання кризи зайшли в глухий кут.
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ
- Світовий банк затвердив для України позику на 300 млн дол. для допомоги сім’ям з низьким рівнем доходу під час пандемії коронавірусу.
- І. Шимонте, прем’єр-міністр Литви, яка є членом Європейського Союзу, зареєструвала проєкт програми 18-го уряду
- Європейська комісія надала Україні 600 млн євро макрофінансової допомоги для погашення боргів та підтримки бюджету.
- Президент України В. Зеленський заявив, що Україна отримала 600 млн євро (726 млн дол.) макрофінансової допомоги від Європейського Союзу.
- У щорічному звіті ЄС про реалізацію Угоди про асоціацію з Україною повідомляється, що «Україна продовжує проводити реформи, передбачені Угодою про асоціацію, однак на цьому шляху країна, як і раніше, зіштовхується з різними труднощами».
- Єврокомісар з питань політики сусідства та розширення О. Вархелі наголосив, що ЄС продовжить підтримувати Україну в просуванні програми реформ, щоб повністю реалізувати і скористатися перевагами Угоди про асоціацію, а також щоб пом’якшити негативний вплив кризи, викликаної пандемією коронавірусу
- Європейський Союз оприлюднив щорічну доповідь стосовно імплементації Україною Угоди про асоціацію з ЄС, в якій констатував певні позитивні зрушення в реформах, але також визнав існування серйозних викликів, перед якими постає країна
- Минуло шість років від часу ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
НАТО
- Україна сподівається отримати план дій щодо вступу до НАТО наступного року, заявив міністр оборони А. Таран.
- Генеральний секретар НАТО Є. Столтенберг на пресконференції заявив, що «Чорноморський регіон має стратегічне значення для НАТО і всіх союзників».
- Міністри закордонних справ країн НАТО обговорять «мобілізацію російської військової сили поряд з Альянсом» під час відеосесії.
- Генеральний секретар НАТО Є. Столтенберг зазначив, що шляхи нарощування політичної і практичної взаємодії з партнерами НАТО в Чорноморському регіоні стануть однією з головних тем зустрічі Північноатлантичної ради на рівні міністрів закордонних справ, яка відбудеться 1–2 грудня у форматі телеконференції.
- Глава Міністерства оборони А. Таран повідомив, що «Збройні сили України планують узяти участь у 22 багатонаціональних навчаннях».
- В Україні вперше пройдуть військові навчання, під час яких система ППО спробує перехопити американський ударний безпілотник MQ-9 Reaper на західному кордоні держави.
- Виступаючи на брифінгу для послів, військових аташе країн НАТО і представників офісу НАТО в Україні, міністр оборони України А. Таран підкреслив, що Україна розвиває практичне співробітництво в рамках Програми розширених можливостей НАТО, прагне збільшити національні внески на операції НАТО і брати участь у плануванні операцій Альянсу з урегулювання криз на ранніх етапах.
- Глави МЗС країн НАТО на засіданні, обговорюючи питання безпеки в Чорноморському регіоні, висловили намір поглиблювати співпрацю з Грузією і Україною.
- Віце-прем’єр-міністр та міністр закордонних справ узяли участь у зустрічі з міністрами закордонних справ Альянсу в рамках відеоконференції.
- НАТО реагує на військове нарощування Росії в Криму та Чорному морі, збільшуючи свою присутність у регіоні.
- За словами міністра оборони України А. Тарана, курс України на повноправне членство в НАТО закріплений у Конституції України, а швидке отримання Плану дій щодо членства в НАТО – мета, зафіксована у нещодавно прийнятій Стратегії національної безпеки України.
- У Брюсселі під час відеопресконференції, яка відбулася після закінчення засідання міністрів закордонних справ Альянсу, Генеральний секретар організації Є. Столтенберг сказав: «Сьогодні ми знову заявили про нашу підтримку територіальної цілісності й суверенітету Грузії і України. Ми обговорили програму реформ, і ми збільшуємо нашу практичну допомогу».
- Північноатлантичний альянс оприлюднив рекомендації експертів у рамках проєкту «НАТО-2030».
- Професор Кавказького міжнародного університету В. Маїсая у зв’язку з прийняттям довгострокового плану «НАТО-2030» констатував, що «за останній час західні військові експерти, колишні високопоставлені чиновники дедалі частіше говорять про необхідність прийняття Грузії та України в НАТО».
УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКІ ВІДНОСИНИ
- Насправді Москва так і не змирилася з втратою імперії і останні 30 років боролася за те, щоб скасувати вердикт історії.
- Український кухар Є. Клопотенко не очікував, що виявиться в центрі конфлікту між Росією і Україною.
- Незважаючи на політичну напруженість, президент Росії В. Путін та канцлер А. Меркель повторили свої зусилля щодо пошуку вирішення українського конфлікту.
- Австралія та Нідерланди закликають Росію приєднатися до міжнародних зустрічей з приводу збиття рейсу MH17 Малайзійських авіаліній у 2014 р.
УКРАЇНСЬКО-БІЛОРУСЬКІ ВІДНОСИНИ
- Україна не прийняла рішення про введення санкцій проти білоруських чиновників за прикладом Європейського Союзу і США.
УКРАЇНСЬКО-УГОРСЬКІ ВІДНОСИНИ
- Не минуло й місяця, як Україна звинуватила Угорщину у втручанні у хід місцевих виборів на Закарпатті та заборонила в’їзд двом угорським високопосадовцям, як між двома країнами розгорівся черговий скандал.
- Співробітники Служби безпеки України провели обшуки в етнічних угорців у Закарпатській області.
- Міністр закордонних справ України Д. Кулеба пояснив, що Україна не зацікавлена в політичній війні з Угорщиною з трьох причин: «По-перше, тому що це важливий сусід у Центральній Європі, і ми є частиною цього регіону. По-друге, тому що ми хочемо стати членом НАТО і нормально співпрацювати з Угорщиною з питань євроатлантичної інтеграції. По-третє, тому що ця держава – член Європейського Союзу, позиція якого також важлива для нас».
- Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження за фактом державної зради у зв’язку з виконанням гімну Угорщини депутатами Сюртівської сільської об’єднаної територіальної громади в Закарпатській області.
- 30 листопада 2020 р. спецпризначенці СБУ обшукали угорські організації Закарпаття: Фонд Угорського коледжу Закарпаття, Благодійний фонд Закарпатського центру економічного розвитку Е. Егана, Закарпатський угорський культурний фонд Закарпаття та квартиру в Ужгороді Л Брензовича, президента KMKSZ.
- У своїй статті міністр закордонних справ і торгівлі Угорщини П. Сійярто після засідання Організації з безпеки і співробітництва у Європі (ОБСЄ) пише, що, «незважаючи на всі обіцянки, угорців Закарпаття постійно залякують в Україні». П. Сійярто назвав спроби залякування угорців Закарпаття неприйнятним явищем, наголосивши, що це «практично старий радянський комуністичний тип залякування людей».
- Угорський політик І. Грежа назвав звинувачення в агітації, висловлені проти нього особисто, не підтвердженими жодними доказами з української сторони.
- МЗС Угорщини викликало українського посла в Будапешті Л. Непоп для висловлення протесту у зв’язку з обшуками угорських організацій у Закарпатській області.
- У спільній заяві депутатів Європарламенту від угорських партій «Фідес» і «Християнсько-демократичної народної партії» йдеться, що «українська влада створює на Закарпатті ситуацію громадянської війни».
- Служба безпеки України провела обшуки в етнічних угорців у Закарпатській області.
- Працівники СБУ провели санкціоновані обшуки в помешканнях керівників одного з доброчинних фондів, який пропагує створення угорської автономії на Закарпатті.
УКРАЇНСЬКО-ТУРЕЦЬКІ ВІДНОСИНИ
- Заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Т. Качка заявив, що Туреччина і Україна скоро укладуть угоду про вільну торгівлю.
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО
- Китайські інвестори розпочали міжнародне арбітражне провадження проти української держави, вимагаючи збитків у розмірі 3,5 млрд дол. від продажу українського виробника двигунів «Mотор Січ».
- Латвійська авіакомпанія airBaltic 1 грудня 2020 р. запускає прямі рейси з Вільнюса до Києва, столиці України. Пасажири будуть здійснювати польоти два рази на тиждень на літаках компанії Airbus A220-300
- Заступник міністра економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства, торговий представник України Т. Качка заявив, що країна планує розпочати переговори або відновити переговори щодо угоди про вільну торгівлю з декількома країнами, у тому числі Китаєм та Великобританією.
- Незважаючи на пандемію COVID-19, торгівля між Україною та Китаєм цього року відзначається позитивною динамікою, вважає президент Торгово-промислової палати України Г. Чижиков.
- Український вантажний літак Ан-124 «Руслан» доставив із Польщі у Філіппіни п’ять вертольотів S-70I Black Hawk виробництва польського підприємства PZL Mielec.
- За словами комерційного директора української компанії «Агро-Продукт» П. Криницького, компанія «Агро-Продукт», що експортує заморожену яловичину в понад 10 країн світу, витратила три роки, щоб вийти на китайський ринок.
- Китайські бізнесмени вимагають від Києва 3,5 млрд дол. У таку суму оцінили свої збитки власники контрольного пакета акцій українського підприємства «Мотор Січ», який свого часу дістався їм за безцінь.
- У Торговій палаті міста Аджман, що в Об’єднаних Арабських Еміратах, О. Скрипник, засновник львівської ІТ-компанії Eleks, і шейх Маджид Бен Саїд Аль Нуаймі підписали угоду про співпрацю.
- Microsoft і Міністерство цифрової трансформації України підписали меморандум про співпрацю, згідно з яким компанія вкладе в розвиток хмарних сервісів на українському ринку близько 500 млн дол.
- Візит Президента України В. Зеленського і його дружини в Лондон у супроводі великої делегації високопоставлених українських чиновників, що відбувся 7– 8 жовтня, став одним із найзначніших візитів іноземних лідерів, відколи Б. Джонсон торік обійняв посаду прем’єр-міністра Великої Британії.
ПРИКОРДОННИЙ РЕЖИМ
- У листі до Міністерства інфраструктури група представників понад 50 організацій перевізників Польщі пише, що збільшувати кількість дозволів на перетин кордону, яких вимагає українська сторона, поки не буде розвантажено Інформаційно-бібліографічний бюлетень Україна у відгуках зарубіжної преси 1 – 15 грудня 2020 р. 24 кордон, немає сенсу.
УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА
- Міністерство закордонних справ України визначило серед пріоритетів на наступний рік посилення роботи з українською діаспорою.
ФІНАНСОВА ПОЛІТИКА
- За даними Bloomberg Economics, «Національний банк України, ймовірно, збереже ставки незмінними на тлі напруженого бюджету та невизначеності щодо допомоги МВФ. Гривня, яка показала найкращу динаміку у 2019 р., досягла найслабшого рівня із січня 2018 р. у листопаді».
- Європейський центральний банк готовий здійснити черговий вибух монетарного стимулу для виведення єврозони з пандемічної кризи.
- Європейський інвестиційний банк схвалив два кредитних проєкти для України на 440 млн євро.
- Ліга антитрасту звернула увагу Антимонопольного комітету на те, що в Україні обслуговування безготівкових розрахунків (еквайринг) платіжними системами Visa, Mastercard і банками коштує підприємцям всемеро більше, ніж у країнах Європейського Союзу.
- Несподівана відставка авторитетного керівника центрального банку та антикорупційна криза ставлять під сумнів надання Україні чергового траншу позики МВФ.
- Міжнародний банк реконструкції та розвитку підписав угоду з Києвом про виділення 300 млн дол. як другого додаткового фінансування проєкту «Модернізація Інформаційно-бібліографічний бюлетень Україна у відгуках зарубіжної преси 1 – 15 грудня 2020 р. 26 системи соціальної підтримки населення України».
- Рада виконавчих директорів Світового банку схвалила рішення про надання Україні позики на суму 300 млн дол.
ЕКОНОМІЧНА ВІЙНА ТА САНКЦІЇ
- Обраного президента США почали закликати до посилення санкцій проти Росії.
- На саміті в Брюсселі президенти та прем’єр-міністри країн ЄС вийшли з глухого кута щодо майбутнього семирічного бюджету та фонду кризи коронавірусу, затвердження якого блокували Угорщина та Польща.
- Лідери ЄС продовжили економічні санкції проти Росії ще на півроку через конфлікт в Україні, заявив речник блоку.
- Росія продовжила ембарго на сільськогосподарську продукцію до кінця 2021 р. для країн, які оголосили санкції проти Москви за анексію Криму та її роль у конфлікті на Сході України.
- Міністерство закордонних справ України висловило протест у зв’язку з розширенням Росією переліку осіб, які підпадають під персональні санкції проти України.
- Лідери країн ЄС схвалили продовження економічних санкцій щодо Росії, введених за роль Москви в конфлікті на Сході України.
ЕКОНОМІКА
- Глава Фонду держмайна України Д. Сенниченко в статті пише, що «всі непрофільні державні активи, які не мають стратегічно важливої роль в обороні або інших ключових сферах, повинні пройти приватизацію.
- Українська економіка у 2021 р. може зрости на 4,6 %, що є найвищим показником з 2011 р, заявив міністр економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства України І. Петрашко.
СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО
- Україна повідомила про «гарячу точку» високопатогенного пташиного грипу серед птахів у південній частині країни, згідно з інформацією Всесвітньої організації з охорони здоров’я тварин (OIE).
- Інформаційно-аналітичний портал Агропромислового комплексу України оприлюднив дані, які демонструють, що з початку поточного маркетингового року (1 липня 2020 р. – 30 червень 2021 р.) Україна експортувала 22,3 млн т зернових і зернобобових, що на 15,2 % менше, ніж за аналогічний період минулого маркетнгового року.
- За оперативними даними Державної митної служби України, останнім часом стрімко зростає постачання вітчизняної сільськогосподарської та промислової сировини на азійський ринок.
- Український агробізнес, особливо дрібний та середній, орієнтуючись на закордонного споживача, протягом останніх 20 років істотно оновив асортимент своєї продукції.
РЕФОРМИ
- У статті автор звертає увагу на те, що енергетичний гігант «Нафтогаз» є зразком корпоративного управління серед багатьох державних підприємств України.
- Міністр закордонних справ України Д. Кулеба у статті звертає увагу на те, що «Україна не має іншого вибору, окрім як докорінно реформувати судову систему, навіть коли це потребує жорстких політичних рішень і політичної волі».
- У 2019 р. Президент України В. Зеленський ініціював приватизацію державних виробників алкоголю в державі, намагаючись реформувати одну з найбільш корумпованих галузей української економіки та отримати доходи до бюджету.
- Щороку Єврокомісія та зовнішньополітична служба ЄС оцінюють реформи в Україні, а також досягнення й провали в імплементації угоди про асоціацію.
- Керівництво Міністерства освіти і науки України має намір змінити структуру свого апарату.
- Президент України В. Зеленський вважає, що українська влада у 2020 р., попри виклики, змогла провести «історичні реформи» в економічній сфері.
ПРОБЛЕМИ ЧАЕС
- Україна хоче подати заявку на включення ЧАЕС до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.
- Район ЧАЕС є всесвітньо відомим місцем, яке український уряд та експерти вважають надзвичайно важливим для історії всього людства. Український уряд готує документи і сподівається, що ЮНЕСКО підтримає пропозицію внесення зони Чорнобиля до списку Світової спадщини.
- Україна домагається статусу Світової спадщини ЮНЕСКО для зони Чорнобильської АЕС.
- Через понад три десятиліття після ядерної катастрофи на Чорнобильській АЕС, яка змусила людей евакуюватися з українського міста Прип’ять, до нього приїжджає все більше туристів, що змушує чиновників говорити про надання статусу об’єкта Світової спадщини ЮНЕСКО.
- Д. Аттенборо, найпопулярніший у світі натураліст.
- Україна хоче включити Чорнобильську зону до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО, щоб захистити територію від впливу погоди та заохотити приплив відвідувачів.
ПРОБЛЕМИ ГАЗОПОСТАЧАННЯ
- Виконувачка обов’язків посла США в Берліні Р. Квінвіль закликала федеральний уряд не допустити подальшого будівництва мільярдного проєкту «Північний потік-2», який повинен бути завершений. За її словами, «Північний потік2» є «політичним інструментом Кремля в обхід України та розділення Європи».
- Контракт між «Нафтогазом» та «Газпромом» передбачає зменшення обсягів транзиту російського газу з 2021 р.
- Посольство США закликало федеральний уряд Німеччини не допустити подальшого будівництва суперечливого трубопроводу «Північний потік-2».
- Росія звинуватила США в агресивній поведінці після нещодавніх коментарів щодо газопроводу «Північний потік-2», який з’єднає Росію з Німеччиною.
- Росія звинуватила США у незаконній та агресивній поведінці у зв’язку з коментарями щодо спірного газопроводу «Північний потік-2».
НАЦІОНАЛЬНА БЕЗПЕКА
- Міністр оборони України А. Таран заявив, що ракетні комплекси «Нептун» повинні бути розміщені на Півдні України якомога швидше.
- Україна стрімко нарощує потужність своїх Збройних сил.
- У межах міжнародної військової допомоги США Військово-морським силам України передадуть сучасні автоматизовані засоби протимінної безпеки, сучасне водолазне спорядження, швидкохідні човни.
РОБОТА ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ
- Генеральний прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Ф. Бенсуда оголосила про завершення попередньої експертизи ситуації в Україні.
- Прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Ф. Бенсуда заявила, що попереднє розслідування знайшло «розумну підставу на цей час вважати», що в Україні були скоєні злочини проти людства та військові злочини, які заслуговують на повномасштабне розслідування.
- Генеральний прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Ф. Бенсуда закликає провести повне розслідування з метою висвітлення подій, що відбулися в Україні.
- Генеральний прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Ф. Бенсуда заявила, що злочини проти людства та військові злочини вчиняються в Україні з кінця 2013 р., що заслуговує повномасштабного розслідування.
СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА
- Кабінет Міністрів України вирішив запропонувати Верховній Раді впровадити професійну накопичувальну систему.
ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я
- Міністр охорони здоров’я України М. Степанов сказав, що «він більше не буде рекомендувати уряду продовжувати карантин у вихідні, щоб зупинити поширення COVID-19, оскільки це малоефективно.
- За даними МОЗ, станом на 4 грудня в Україні було зареєстровано 787 891 випадок COVID-19 і 13 195 смертей, а 397 809 пацієнтів одужали.
- У момент, коли епідемія COVID-19 в Україні не вщухає, в української влади, здається, немає єдиного плану дій.
- Поширення коронавірусної інфекції в Україні ще більше прискорилося.
- Поширення коронавірусної інфекції в Україні сповільнюється.
- Прем’єр-міністр Д. Шмигаль заявив, що Україна закриє школи, університети, магазини другої необхідності, ресторани, кінотеатри та спортивні зали з 8 до 24 січня, згідно з новими обмеженнями, спрямованими на припинення пандемії коронавірусу.
- Прем’єр-міністр Д. Шмигаль заявив, що Україна введе жорсткі обмеження в січні, сподіваючись зупинити швидке поширення коронавірусної інфекції.
- Секретар Ради національної безпеки і оборони України О. Данилов заявив, що Україна введе суворий карантин через пандемію коронавірусу в грудні або на початку січня.
- Уряд України за рекомендацією Міністерства охорони здоров’я введе суворий карантин з 8 до 24 січня 2021 р.
- Уряд України оголосив про введення локдауну.
- В Україні припинено планову медичну допомогу через зростання кількості хворих коронавірусом.
- Міністр охорони здоров’я України М. Степанов повідомив, що відновить санітарно-епідеміологічну службу (СЕС).
- Російський науково-дослідний інститут «Гамалея» першим зареєстрував вакцину проти коронавірусу в серпні, як показали тести.
- Глава Міністерства охорони здоров’я М. Степанов провів телефонну розмову з тимчасово повіреною у справах США в Україні К. Квін, у рамках якої попросив американську владу розглянути Україну як «пріоритетного кандидата» на отримання вакцини від COVID-19 через ситуацію на сході країни.
- Поширення коронавірусної інфекції в Україні ще більше пришвидшилось.
- Прем’єр України Д. Шмигаль заявив, що уряд вирішив запровадити блокування по всій Україні з 8 до 24 січня 2021 р.
- Уряд Спеціального адміністративного регіону Гонконгу (HKSAR) вирішив включити Україну до місць з високим ризиком, починаючи з 17 грудня 2020 р. з огляду на ситуацію з пандемією COVID-19.
- Фахівці в галузі імунології та епідеміології України – К. Саяк, епідеміолог і заввідділенням відділу оцінки ризиків та інфекційного контролю клініки «Охмадит» та Ф. Лапій, імунолог – розповіли, що допоможе ефективно впоратися з пандемією або значно розвантажити систему охорони здоров’я до надходження вакцини в продаж.
- Під час зустрічі з главою політради партії «Опозиційна платформа – За життя» В. Медведчуком і директором Центру імені Гамалії О. Гінцбургом генеральний директор Російського фонду прямих інвестицій К. Дмитрієв заявив, що «Росія найближчим часом направить до Міністерства охорони здоров’я України та інші відповідні органи запит на дозвіл про початок виробництва вакцини від коронавірусу «Супутник V» в Україні.
- Уряд Чехії затвердив місію допомоги ряду країн, зокрема Україні.
ПРОБЛЕМИ ЕКОЛОГІЇ
- Біологічний пластик, який після використання повністю розкладається і дешевший від синтетичного матеріалу, розробили та запатентували в Україні науковці Херсонського державного аграрно-економічного університету.
СУСПІЛЬСТВО
- Автори видання Atlantic Council звертають увагу на те, що, «незважаючи на значні зміни в законодавчій та інституціональній реакції України на гендерне насильство, підхід уряду залишається неефективним, особливо в Донецькій і Луганській областях на Сході України, де рівень насильства по відношенню до жінок найбільш високий».
- Українська столиця цього року пережила найтеплішу осінь за майже 140 років із середньою температурою вище норми в 3,6°C.
- Житель України повалив ханукальний свічник, встановлений на Контрактовій площі в історичному центрі Києва.
- Посол Ізраїлю в Україні Д. Ліон засудив вчинок вандала, який перевернув ханукію в центрі Києва, і зажадав від імені єврейської держави розслідувати інцидент.
ГОЛОДОМОР 1932-1933 рр.
- Український історик В. В’ятрович в інтерв’ю Aktuálně.cz висловив свій погляд на українсько-російські стосунки в контексті вшануваня в Україні річниці штучного голоду 1932 і 1933 рр. Історик вважає, що шляхи України та Росії розділились, що включає погляд на історію і, зокрема, «інтерпретації Голодомору, де російські історики та офіційний погляд суперечать практично всьому, що говорять чи пишуть українці».
- У День пам’яті жертв голодоморів 28 листопада у Києві приспустили державні прапори й обмежили проведення розважальних заходів.
- Прем’єр-міністр Канади Д. Трюдо виступив із заявою в День пам’яті жертв Голодоморів, закликавши співвітчизників вшанувати жертв Голодомору в Україні 1932–1933 рр.
- Українська громада в Норт-Порті (штат Флорида) й околицях урочисто відзначила сумні роковини Голодомору-геноциду 1932–1933 рр. панахидою, яку провели 22 листопада в церквах Входу в храм Пресвятої Богородиці (св. Марії) та св. Андрія.
КУЛЬТУРА, ОСВІТА, НАУКА
- Уповноважений із захисту державної мови Т. Кремінь повідомив, що 16 січня сфера обслуговування в Україні повністю перейде на українську мову.
- У Полтаві створили вишиванку на замовлення королеви Великої Британії Єлизавети II.
- В український прокат вийшов історичний фільм «Тарас. Повернення», який розповідає про роки заслання геніального поета в «тюрмі народів», у степах Казахстану.
- В українському підручнику «Я досліджую світ» для третього класу, рекомендованого МОН, знайшли завдання про вживання алкоголю, щоб «зігрітися, як це роблять дорослі».
- Міністерство освіти та науки України винесло на громадське обговорення нову редакцію «Положення про спеціальну школу».
- Веб-сайт Calvert Journal опублікував свою добірку найкращих східноєвропейських книг, які були опубліковані англійською мовою у 2020 р.
- В Україні почалися дні литовського кіно за ініціативи Литовського центру кіно, Посольства Литви в Україні та київського кінотеатру «Ліра».
- Письменник і рецензент Р. Богдан опублікував роман «Чорний сніг, червоне небо».
- Міжнародний фестиваль документального кіно «Софія ДокуМентал», виходить в Інтернеті.
- Український національний музей у Чикаго відкрив віртуальну документальну фотовиставку та відеопрезентацію «Незалежні» українського фотожурналіста А. Степанова.
- Юні представники діаспори візьмуть участь у Міжнародному конкурсі проєктів серед української молоді за кордоном «Бренд Україна: творимо разом».
РЕЛІГІЯ
- Напередодні Дня Збройних сил України у Сіверській танковій бригаді (Гончарівське, Чернігівська обл.) відбулося відкриття пам’ятних знаків п’ятьом загиблим на Сході України побратимам.
- Прем’єр-міністр Д. Шмигаль під час робочого візиту до Туреччини відвідав Патріарший храм святого Георгія Вселенського Православного Патріархату, де провів зустріч із Вселенським Патріархом Варфоломієм.
СПОРТ
- Донецький «Шахтар» удруге поспіль у розіграші групового етапу Ліги чемпіонів переміг чемпіона Іспанії мадридський «Реал».
- Українська федерація футболу хоче змусити УЄФА провести жеребкування, щоб визначити результат скасованої гри Ліги націй проти Швейцарії.
- На чемпіонаті Європи зі спортивної гімнастики, який проходить у турецькому Мармарисі, чоловіча збірна України виграла «золото» в командній першості.
- Останній груповий раунд футбольної Ліги чемпіонів відбудеться 8 грудня.
- Легендарний футболіст і головний тренер київського «Динамо» Й. Сабо підтримає угорський «Ференцварош» у матчі проти його колишньої команди в останньому, шостому турі групового раунду Ліги чемпіонів завдяки своєму колишньому учневі С. Реброву.
- «Ференцварош» зіграє матч як гість київського «Динамо» у групі G футбольної Ліги чемпіонів.
- Чоловіча збірна України виграла «золото» в командній першості на чемпіонаті Європи зі спортивної гімнастики в Туреччині.
- Головною сенсацією передостаннього туру групового етапу Ліги чемпіонів стала вже друга перемога, яку в нинішньому розіграші турніру донецький «Шахтар» здобув над мадридським «Реалом».
- Вражаюча історія при потуранні УЄФА супроводила матч між збірними Швейцарії та України.
ТУРИЗМ
- Віце-прем’єр-міністр та міністр туризму Болгарії М. Ніколова зустрілася з послом України в Болгарії В. Москаленком.
КІБЕРТЕРОРИЗМ
- Кілька років тому українська енергетична система була однією з перших, хто зазнав масштабних кібератак.
КРИМ
- Свідчення фельдшерів з анексованого Росією українського Криму показують набагато серйознішу реальність, ніж офіційна статистика.
- Генеральна Асамблея ООН затвердила резолюцію, в якій закликає Росію негайно вивести всі свої військові сили з Криму «і негайно припинити тимчасову окупацію території України».
- Генеральна Асамблея ООН схвалила резолюцію, яка закликає Росію негайно вивести всі свої війська з Криму «і негайно припинити тимчасову окупацію території України».
- У Севастополі розпочато розкопки з метою виявлення жертв Кримської війни 1853–1856 рр.
- Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію, в якій закликає Росію, як «окупаційну державу, негайно, повністю і беззастережно вивести свої війська з Криму та покласти край тимчасовій окупації української території».
- Глава МЗС України Д. Кулеба провів у рамках 27-го засідання Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ окремий захід – «Міжнародна відповідь на окупацію Криму: наступні кроки», під час якого озвучив п’ять пріоритетів роботи платформи.
- Україна запросила членів НАТО, ОБСЄ та Об’єднаних Арабських Еміратів підтримати «Кримську платформу» – проєкт, спрямований на повернення Криму до її складу.
ДОНБАС
- Глава української делегації в Тристоронній контактній групі Л. Кравчук повідомив, що Рада національної безпеки і оборони України затвердить «план Б» щодо врегулювання ситуації на Донбасі на початку 2021 р.
- Група пенсіонерів із Луганська, котрі не змогли добитися в українських судах поновлення виплат пенсій на окупованій території, поскаржилися на порушення їхнього права на власність і права на справедливий суд.
- На окупованій частині Луганської області, за 12 км від лінії фронту, вперше за час бойових дій на Донбасі вдалося виявити новітній російський комплекс «Наводчик-2».
- Виступаючи в Раді міністрів ОБСЄ, глава дипломатії ЄС Ж. Боррель заявив, що конфлікт на Сході України може бути вирішений шляхом повного виконання Мінських домовленостей.
- З нагоди річниці паризького саміту в «нормандському форматі» Президент України В. Зеленський висловив упевненість в тому, що збройний конфлікт на Донбасі буде врегульовано.
- Рада Безпеки ООН за ініціативою Росії проведе зустріч щодо ситуації в Україні за участю представників самопроголошених Луганської та Донецької народних республік.
- Міністр закордонних справ України Д. Кулеба заявив, що «Україна вирішила бойкотувати засідання Ради Безпеки ООН за участю представників самопроголошених ДНР і ДНР».
- На думку автора статті, «через рік після першої і поки єдиної зустрічі В. Путіна і В. Зеленського можна констатувати – спроба знайти компроміс щодо Донбасу провалилася».
- Президент Росії В. Путін провів телефонну розмову з канцлером Німеччини А. Меркель.
ПОЛІТВ'ЯЗНІ, ПОЛОНЕНІ ТА ЗАРУЧНИКИ
- Україна вступила в переговори з Росією і підтримуваними Кремлем сепаратистами про виведення військ і обмін полоненими на Сході України.
- Україна вступила в переговори з Росією та підтримуваними Кремлем сепаратистами щодо нового виведення військ та обміну полоненими на Сході країни.
- Уповноважена Верховної Ради з прав людини Л. Денісова заявила, що обмін ув’язненими із самопроголошеною Донецької Народною Республікою (ДНР) буде можливий після закінчення пандемії коронавірусу.
- В. Марків, котрий майже 3,5 роки перебував у італійській в’язниці та був звільнений 3 листопада за апеляцією, поновився на службі в Національній гвардії України.
- Україна розпочала переговори з Росією та підтримуваними Росією сепаратистами щодо нового виведення військ та обміну полоненими на Сході України.
Немає коментарів:
Дописати коментар