понеділок, 18 грудня 2023 р.

Ідентифікація: хто та як зобов’язаний її пройти

Останнім часом до Головного управління надходять питання від пенсіонерів з проханням роз’яснити необхідність та порядок проходження ідентифікації. Надаємо необхідні роз’яснення.

Про норму фізичної ідентифікації
Ця норма є загальноприйнятою міжнародною практикою. В Україні вона діє на постійній основі ще з 2004 р. та стосується всіх отримувачів пенсій та соціальних виплат. Її мета – перевірити, чи дійсно є особа, яка отримує кошти від держави, і чи отримує виплату саме та особа, якій вони були призначені.
Абсолютна більшість українських пенсіонерів і отримувачів соціальних виплат не зважали на дію цієї норми, оскільки проходили фізичну ідентифікацію в спосіб, який не привертав уваги. Наприклад, особисто звертаючись до банку за отриманням нової пластикової картки. Або ж ідентифікацію на практиці здійснював листоноша, вручаючи пенсію.

Чому фізична ідентифікація актуальна зараз
Для окремої категорії громадян (внутрішньо переміщених осіб, надалі – ВПО) норма проходження фізичної ідентифікації останні 3 роки не застосовувалась. Протягом трьох років виплата пенсій пенсіонерам, які стали ВПО до 24 лютого 2022 р., здійснювалася без проходження фізичної ідентифікації, з моменту введення в Україні карантину у зв‘язку з Covid-19.
З 1-го липня, у зв'язку із закінченням карантину, вона відновила свою дію. Тобто, ця норма відновлена лише для тих пенсіонерів, які стали ВПО до початку повномасштабної війни. Для інших вона діяла весь час.
Під час війни частина українців не може фізично відвідати відділення банку чи Пенсійного фонду. Тому був розширений інструментарій фізичної ідентифікації.
Наявні сьогодні інструменти дозволяють пройти її як віддалено, так і особисто. Тому пенсіонери, які стали внутрішньо переміщеними особами до 24 лютого 2022 р. можуть пройти ідентифікацію кількома способами.

Способи проведення ідентифікації
  1. Особисто – звернутися до відділення АТ “Ощадбанк“ або до будь-якого зручного сервісного центру Пенсійного фонду України з документом, що посвідчує особу (паспорт громадянина України).
  2. 2. Через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua) за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (https://www.pfu.gov.ua/2161254-yak-identyfikuvatysya-za-dopomogoyu-diya-pidpysu/).
  3. 3. За допомогою відеоконференцзв’язку в територіальному органі Пенсійного фонду України (відповідний Порядок затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 20.11.2023 No 49-2, зареєстровано у Міністерстві юстиції України 05.12.2023 за No 2111/41167).
  4. 4. В закордонній дипломатичній установі України отримати документ, який посвідчує, що фізична особа є живою, якщо пенсіонер з числа ВПО перебуває за кордоном. Видане в установленому порядку посвідчення разом із заявою про проходження ідентифікації (довільної форми) слід направити до територіального органу Пенсійного фонду України, де пенсіонер перебуває на обліку. Оригінал посвідчення разом із заявою можна направити засобами поштового зв’язку або в сканованому вигляді – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.
До уваги пенсіонерів, що перебувають за кордоном. Враховуючи можливість ідентифікації через вебпортал Пенсійного фонду України, відвідування дипломатичної установи НЕ є обов'язковим. Набагато зручніше пройти цю процедуру за допомогою цифрових інструментів (п.2).
Відтак, підсумовуємо:
  • - вимога фізичної ідентифікації не є нововведенням, норма діяла в Україні протягом майже 20-ти років;
  • - наразі вона відновлена для тих пенсіонерів та осіб, які отримують соціальні виплати, що стали ВПО до 24.02.22.
З відповідями на найпоширеніші запитання можна ознайомитися за посиланням https://www.msp.gov.ua/news/23212.html

Немає коментарів:

Дописати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...