пʼятниця, 2 вересня 2022 р.

Рекомендації щодо дій населення у разі виникнення радіаційної аварії в умовах війни

Радіаційна аварія
– це порушення правил безпечної експлуатації ядерно-енергетичної установки, обладнання або пристрою, при якому відбувся вихід радіоактивних продуктів або іонізуючого випромінювання за межі їх безпечної експлуатації, що призводить до опромінення населення та забруднення навколишнього середовища. 
Основними вражаючими факторами таких аварій є:
 • Радіаційний вплив
 • Радіоактивне забруднення
Аварії можуть супроводжуватися вибухами та пожежами. Через радіаційний вплив у людини можуть бути порушені життєві функції різних органів (органи кровотворення, нервової системи, шлунково-кишкового тракту тощо) та може розвиватися променева хвороба під впливом іонізуючих випромінювань. 
Найперше правило – слухати інформацію органів влади, ДСНС України та інших установ, які координуватимуть на місцях.

Як діяти при оповіщенні про радіаційну аварію?
 • Необхідно залишатися в приміщенні або негайно зайти до нього, якщо ви перебуваєте на вулиці. Зайдіть в укриття, підвал або в середину будівлі. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі.
 • Заберіть всередину домашніх тварин. 
 • Закрийте та заблокуйте всі вікна та двері в приміщенні, не підходьте до них без нагальної потреби.
 • Зробіть кількаденний запас води у герметичних ємностях. Продукти загорніть у плівки і покладіть у холодильник або шафу. 
 • Підготуйте маску, респіратор або ватно-марлеву пов’язку для захисту органів дихання.
 • Слідкуйте за подальшими повідомленнями від рятувальників ДСНС України, поліції, місцевої влади. 
Як діяти, якщо вам необхідно вийти з укриття?
 • Виходьте лише у разі нагальної потреби. Користуйтеся респіратором, одягніть плащ та гумові чоботи й рукавички. 
 • Не роздягайтеся на вулиці, не сідайте на землю і не куріть, не купайтеся у відкритих водоймах, не збирайте гриби або лісові ягоди. 
 • Перед входом до приміщення вимийте взуття, очистіть вологою щіткою верхній одяг, потім зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть цей одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримайте його подалі від людей і домашніх тварини. 
 • Помийтеся. Якщо така можливість є, прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини вашого тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на ваші руки й обличчя протріть повіки, вії, вуха. 
 • Одягніть чистий одяг. Територію біля будинку періодично зволожуйте, а в приміщенні щодня проводите ретельне вологе прибирання із застосуванням мийних засобів. 
Як безпечно харчуватися та пити воду в умовах радіоактивного забруднення?
 • Вживайте воду лише з перевірених джерел,  лише в пляшках. Упаковка захищає рідину всередині від радіоактивних речовин. Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе тощо. 
 • Ретельно мийте перед їжею руки і полощіть рот 0,5% розчином питної соди. Безпечною є їжа з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа, яка зберігалася у холодильнику або морозильній камері. 
 • Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Перед використанням протріть кухонне приладдя вологою тканиною або чистим рушником. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин. 
Додаток: nmctz.pdf
Рекомендації щодо дій населення у разі виникнення радіаційної аварії в умовах війни підготовлені колективом центрального методичного кабінету (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва

Немає коментарів:

Дописати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...